Gönderiler Yükleniyor Sabret.

Gülün yeri hala çok ayrı olsa da özel günlerin, kutlamaların, hediyelerin vazgeçilmez çiçeği orkide olmaya başladı. Annenize anneler günü hediyesi, kardeşinize yeni işi için tebrik çiçeği, arkadaşınızın doğum günü denilince akla hep orkide geliyor. Bu özel günlerden birinde size de mutlaka bir orkide gelmiştir ya da orkideyi görünce güzelliğine dayanamayıp almışsınızdır. Peki bu müthiş görünümlü ama aşırı hassas çiçeğin bakımını nasıl yapacaksınız?

 


Ortam

Öncelikle evinizde orkidenize özel bir yer olmalı. Orkideniz yerini sevmeli. Direkt güneş ışığı almayacağı aydınlık bir yerde olmalı. Güneşi bol alan bir odaya koymak isterseniz mutlaka perde ile güneş ışığından korumanız gerekir.

Orkidenizin bulunduğu odanın sıcaklığı düşük olmamalı. Orkide soğuk ortamları sevmez. Hava akımı olmamalı ve soğuk bir havada uzun süre pencereyi açık tutmamalısınız.

Çiçeklerinizi balkonda, açık havada havalandırmak isterseniz de orkideleriniz için asla kış aylarını seçmeyin. Kısa bir süre pencerenizi hafif aralık bırakmanız yeterli olacaktır.

Orkidenize ışık yeterli oluyor mu yerini seviyor mu diye öğrenmek isterseniz de yapraklarına bakabilirsiniz. Canlı ve açık yeşil duruyorsa yeterince ışık alıyor, koyu bir yeşilse yeterince ışık almıyor, sarı veya turuncuya dönmeye başladıysa da çok fazla ışık alıyor demektir.

Sulama

Orkide nemli ortam çiçeğidir. Havada da toprakta da kuraklığa dayanamaz. O yüzden sulama sıklığı mevsime göre değişebilir. Yaz aylarında daha çok su isterken kış aylarında daha az su isteyebilir. Kendi sulama sıklığınızı kendi ortamınıza ve toprağındaki nem oranına bakarak ayarlayabilirsiniz. Sulamayı da orkideyi akan suyun altına tutup fazla suyun alttan akmasını bekleyerek yapabilirsiniz. Alttaki tabakta su birikmemesine dikkat etmemelisiniz ve sulama yapmak için sabah saatlerini seçmelisiniz.

Haftada bir ise orkidenize nemli ortam yaratmalısınız. Çakıl taşları ve su dolu bir saksıda bekleterek ya da yapraklarına su püskürterek nemlendirme yapabilirsiniz.

Budama

Çiçekleri döküldükten sonra sapları kurumaya başlayan orkidenize budama da yapabilirsiniz. Bunun için kurumanın bittiği boğumu kullanmalısınız.

Tavsiyeler

  • Orkidenizin saksısı nemini ve köklerini kontrol edebilmeniz için mutlaka şeffaf olmalı.
  • Kökleri büyüyen orkidenizin saksısını değiştirebilirsiniz ancak toprağının özel orkide toprağı olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bu toprakları yapı marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.
  • Yapraklarınız kurumaya başlarsa telaşlanmayın. Sararıp düşen yapraklar yerine yenileri geliyor, yeterki güneşten yanmasın ya da hastalanıp lekelenmesin.

 

Mariapuder

Yazar henüz profiline bilgilerini girmemiş. Ama merak etmeyin kendisini uyaracağız.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.